Аналіз «De libertate»

 • Тема свободи

  Найбільша цінність для ліричного героя (а разом із ним і для автора) — це воля, особиста свобода. Проти волі всі інші принади світу — болото. Взірцем борця за волю народу Г. Сковорода називає Богдана Хмельницького, гетьмана, що очолив національно-визвольну війну українського народу проти польської шляхти. Вірш емоційно багатий, у ньому використані риторичні питальні та окличні речення, звертання.

  Сковорода обстоював права людської особистості в кожній людині, а, в перекладі на конкретну політичну мову того часу, це означало сильну демократичну тенденцію, що була поєднана із співчуттям до закріпачених селянських мас, з гострою неприязню до московських гнобителів. В одному своєму вірші, що носив багатозначний заголовок лат. «De libertate» («Про свободу») він писав тодішнім жаргоном, винесеним із Академії:

  Что то за вольность? Добро в ней какоє?

  Іни говорять, будто золотоє.

  Ах, не златоє: єсли сравнить злато

  Против вольности, єще оно блато…

  Будь славен вовік, о муже ізбранне,

  Вольности отче, герою Богдане!

  Згадка про Богдана та й самий заголовок вірша не залишають сумніву, про яку саме «вольность» думав тут Сковорода. На особистій моралі, як писав С. Єфремов, він очевидно не спинявся, а зв’язував її з громадським і національним ладом — «сопрагаючи, — як сам висловлювався, — сродную собі частную должность (обов’язок) з общею (загальною)». Такі думки не подобались московській цензурі.

 • Автори:

  Григорій Сковорода

  Твори:

  «De libertate»

  Коротко про:

  Коротко про «De libertate»

  Блог:

  Григорій Сковорода «De libertate» «Всякому місту – звичай і права…» «Бджола та шершень» : стислий переказ, характеристика персонажів, цитати

60.97%
0

  У Вас немає прав на додавання коментарів

  Дізнатися більше