Аналіз «Залізний острів»

Рід літератури: епос.

Жанр: новела-засторога (з роману в новелах «Тронка»).

Тема: розповідь про романтичну подорож закоханих Тоні й Віталика на старий залізний крейсер, яка мало не закінчилася трагедією.

Ідея: оспівування першого юнацького кохання; уславлення людей, які здатні взяти на себе відповідальність за долю планети, які високодуховні, кмітливі, є носіями народної мудрості та снаги, які розуміють призначення людини на землі; заклик до збереження й захисту людського єства перед загрозою цивілізацій- них процесів.

Герої: радист Віталик та його кохана Тоня (вожата), Лукія Назарівна (Віталикова мати), Тонин батько, дядько Сухомлин.

Композиційно-стильові особливості:

Сюжет. Віталик і Тоня кохають одне одного. Через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який служить полігоном для нічних бомбардувань. їхній човен відв’язався і відплив, тому вони не можуть повернутися на берег. Однак дівчина і юнак не впадають у відчай, прагнуть знайти порятунок, не втрачають гідність.

Розвиток подій надзвичайно напружений, драматичний; масштабність думок просто-таки дивовижна, особливо коли зважити, що розгортаються події протягом доби, участь у них беруть тільки двоє героїв, до того ж поставлених у такі умови, за яких власне діяти їм майже не доводиться.

Ідейний зміст новели не можна звести до якихось прямолінійних висновків. Навпаки, ідейно-художнє багатство новели наводить на роздуми про важливі вічні проблеми — життя і смерті, обов’язку перед іншими людьми, мету існування людини.

Основний композиційний прийом, на якому тримається твір, — контраст. Протиставлення невмирущої краси природи й неприродності «залізного острова — старого проіржавілого корабля, який служить мішенню для літаків, протиставлення миру й праці — воєнній загрозі, світлої радості життя — безглуздій смерті.

Образи-символи в новелі: — зловісне унаочнення найжахливішого «варіанту», перед яким може опинитися цивілізація (під удар поставлена вся планета). Крейсер — привид трагічного минулого. Степ — велич нашої планети, щедро наділеної Богом лісами, степами... Море — символ плинності життя, якому немає ні початку, ні кінця. Птах — символ спокою. Танок Тоні на «рудо-іржавому вогні розпеченої палуби» прочитується як танок безтурботного людства на вістрі дедалі загострюваної небезпеки. Символічна й назва новели «Залізний острів»: неприродне поєднання — залізний острів-корабель — мішень для військових нічних бомбардувань, бомбардувань у мирний час, над мирним морем, під мирними зорями.

Відсутність розв'язки, відкритість фіналу новели символізують смертельну небезпеку всього людства, гуманістичних цінностей, які в будь-який момент через дію невідворотних цивілізаційних процесів можуть опинитися під загрозою знищення. Недаремно «Залізний острів» — новела-засторога. Адже Олесь Гончар закликає схаменутися перед небезпекою, яка нависла над планетою. Він застерігає сучасників від спустошення планети, жахливих наслідків порушення гармонії в природі.

Проблематика:

  • війни і миру;
  • творчої праці, без чого людське щастя немислиме;
  • наступності й спадкоємності поколінь — одвічне питання батьків і дітей;
  • науково-технічної революції й людини;
  • обов’язку перед іншими людьми;
  • сенсу людського життя.

37.55%
0

    У Вас немає прав на додавання коментарів

    Дізнатися більше