Коротко про «Всякому місту – звичай і права»

 • Літературний рід: лірика.

  Жанр: ліричний вірш, що став народною піснею (філософсько-сати­ричний).

  Вид лірики: громадянська (філософська).

  Провідні мотиви: викриття суспільних вад; щасливий той, хто має чисте сумління.

  Віршовий розмір: дактиль.

  Тип римування: суміжне.

  Про твір: у пісні «Всякому місту — звичай і права…» автор ставить в один ряд і засуджує здирників і бюрократів, розпусників і пияків, леда­рів і підлабузників. Ліричний герой вірша думає не про маєтки й чини, а про те, щоб мати чисту совість, жити мудро й померти з ясним розу­мом. Перемогти смерть здатна лише людина з чистою совістю й помис­лами, перед смертю всі рівні — і мужик, і цар.

  Кожна шестирядкова строфа побудована на антитезі: у перших чоти­рьох рядках автор указує на суспільні вади, а останніми двома проти­ставляє недолікам суспільного життя ідеал чистої совісті й ясного розу­му. Останній рядок кожної строфи, крім завершальної, є рефреном, у якому сконденсований неспокій митця: «Лиш одне непокоїть мій ум».

  Проблеми, порушені у творі, були злободенними в той час, а отже, і близькими простолюду, тому вірш «Всякому місту — звичай і права…» за­жив великої популярності, ставши народною піснею: відомі понад п’ятдесят її варіантів (а це одна з ознак фольклорного твору). Іван Котляревський один із варіантів цієї пісні використав як арію возного в п’єсі «Наталка Полтавка».

 • Автори:

  Григорій Сковорода

  Твори:

  «Всякому місту – звичай і права»

  Аналізи:

  Аналіз «Всякому місту – звичай і права»

  Блог:

  Григорій Сковорода «De libertate» «Всякому місту – звичай і права…» «Бджола та шершень» : стислий переказ, характеристика персонажів, цитати

34.24%
0

  У Вас немає прав на додавання коментарів

  Дізнатися більше