Коротко про «Залізний острів»

(роман у новелах «Тронка»)

Літературний рід: епос.

Жанр: новела (новела-засторога).

Тема: зображення першого кохання й смертельної небезпеки, яку несуть зброя й війна.

Головні ідеї: захоплення першим юнацьким коханням; застереження від смертельної небезпеки, яку несуть людству зброя й війна.

Герої твору: вожата Тоня, її коханий - радист Віталік; тато Тоні, мати Віталика, Лукія Назарівна, дядько Сухомлин.

Сюжет: твір починаеться із зав’язки — оповіді про Тоню Горпищенко, яка працює в піонерському таборі, любить своїх вихованців, цікавиться історією рідного краю. Тоня відпрошується на вихідний, щоб зустрітися зі своїм хлопцем Віталиком, переходить убрід затоку, поспішаючи на побачення. Закохані їдуть на мотоциклі по степу. Свого залізного коня залишають на безлюдному березі, в обійсті дядька Сухомлина. Хлопець і дівчина прагнуть романтики — вони вирушають до затонулого крейсера. Нарешті закохані ониняються на великому військовому судні, вони в передчутті звабливих таемниць і спокус. Коли Віталик виліз на щоглу, то побачив, що їхній човник пливе у відкрите море. Виявляється, він не прив’язав його як слід... Поступово приходить усвідомлення жахливої трагедії, але вони тішать себе надією, що «важко бомбити море в зоряну ніч». Відчуваючи смертельну небезпеку, Тоня й Віталик сидять на залізному острові в спогадах і роздумах...

Про твір. Новела «Залізний острів» є складовою частиною роману «Тронка» (жанр — роман у новелах). Тронка — це невеликий дзвоник на шиї у вівці (щоб не заблудилася), зроблений із гільзи, водночас це й промовистий символ, що втілює ідею зв’язку кожного з рідним краєм, а також торжества життя над смертю.

«Залізний острів» — це дев'ята з дванадцяти новел роману. Вона розповідає, як закохані через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який слугує полігоном для нічних бомбардувань, але вони не можуть повернутися додому, бо човен відв’язався й уже далеко у відкритому морі. Молоді люди не впадають у відчай, шукають порятунок, не втрачають людської гідності й почуттів у критичній ситуації. 3 останньої частини роману читач дізнаеться, що вони врятуються, проте в новелі «Тронка» фінал залишаеться відкритим...

Відсутність розв’язки дії, відкритість фіналу новели символізують смертельну небезпеку всього людства, гуманістичних цінностей, які в будь-який момент під дією неминучих цивілізаційних процесів можуть опинитися під загрозою знищення. Тому це ще й новела-засторога, яка з’явилася з щирої тривоги О. Гончара за долю своєї рідної землі, усієї планети й кожного з нас.

79.61%
0

    У Вас немає прав на додавання коментарів

    Дізнатися більше